השלמה ושיפור תעודת בגרות

תעודת הבגרות חשובה והכרחית להצלחה, הן בקבלה ללימודים אקדמיים והן בהשתלבות בעולם התעסוקה.

על מנת להתקבל למוסד לימודים אקדמי, יש לעמוד בדרישות ציון ה"סכם". ה"סכם" הינו שקלול בין ממוצע הבגרויות לבין הציון הפסיכומטרי. ממוצע הבגרות המשוקלל הינו מרכיב מהותי בציון זה ולכן, אף פעם לא מאוחר מדי להשלים בגרות או לשפר אותה!

סיוע ללימודים מהאגף והקרן ללימודים במכינות קדם אקדמיות

1. האגף והקרן מסייעים לכם להשלים או לשפר תעודת בגרות, במסגרת לימודים במכינות קדם אקדמיות הפרוסות באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ.
הסיוע ניתן על פי קריטריונים סוציו-אקונומיים, לחיילים משוחררים ולמסיימי שירות לאומי-אזרחי, באמצעות מתן מימון מלא/חלקי לשכר הלימוד ומתן מלגת דמי קיום חודשיים במהלך תקופת הלימודים במכינה.
אפשרויות נוספות להשלמה/שיפור ציוני תעודת הבגרות בהם לא מקבלים סיוע ממשרד הביטחון הן: 

2. באמצעות מרכזי השלמת השכלה למבוגרים ברשויות המקומיות - מסגרת לימודים גמישה, בה תוכלו ללמוד במסלול לימודי בוקר או ערב בתקופה של כחצי שנה. הלימודים במסגרת זו מסובסדים בדרך כלל על ידי הרשויות המקומיות או גופים אחרים, ומתקיימים לקראת מועדי הקיץ והחורף של בחינות הבגרות. גובה שכר הלימוד משתנה והוא נקבע על ידי המרכזים. לפני שנרשמים, יש לבדוק האם מוסד הלימודים הינו בפיקוח משרד החינוך.
מומלץ להיוועץ עם מחלקת החינוך של הרשות המקומית באזור מגוריכם. פרטים נוספים אפשר לקבל מיועצי מחוזות האגף או במרכזי הצעירים.

3. בתי ספר פרטיים לבגרויות - גם במסגרת לימודים זו חשוב לבדוק שבית הספר בו תבחרו ללמוד נמצא תחת פיקוחו של משרד החינוך ולוודא שהוא מורשה להקנות לכם תעודת בגרות המאושרת ע"י משרד החינוך.

4. באופן עצמאי.​


באיזה מסלול לבחור - אקסטרני או אינטרני?

את בחינות הבגרות עצמן ניתן לעבור בשני אופנים:

א. במסלול "אקסטרני"
מיועד לנבחנים שלא סיימו 12 שנות לימוד או שלא ניגשו לבחינות הבגרות בזמן התיכון ואין ברשותם תעודת בגרות מלאה או חלקית.

כיצד נרשמים? הטיפול בנבחן האקסטרני הוא באחריות משרד החינוך, באמצעות אגף הבחינות ששלוחותיו פועלות ברחבי הארץ, בבאר שבע והדרום, בירושלים, בחיפה והצפון ובתל אביב והמרכז. עליכם לגשת לאחת השלוחות, על פי בחירתכם, ולפתוח תיק נבחן אקסטרני, שירוכזו בו הפרטים והמסמכים הקשורים למעמדכם כנבחנים, לקבל את כל הפרטים להמשך התהליך ולהתעדכן במועדי הבחינות.
במשרדי השלוחות תקבלו פרטים מעודכנים על מבנה תעודת הבגרות האקסטרנית, מקצועות הלימוד, מועדי הבחינות ועוד. בנוסף, תוכלו לקבל חוברת של "תקנון ותדרוך לנבחנים החיצוניים", ולפעול על-פי ההנחיות שבה.
לפרטים נוספים ולכתובות השלוחות לבחינות אקסטרניות של משרד החינוך בארץ, יש להיכנס לאתר של משרד החינוך.

ב.במסלול "אינטרני"
באמצעות בית ספר התיכון בו למד הנבחן - מיועד למי שניגשו בעבר לבחינות במקצועות הבגרות או לחלקן, במסגרת לימודיהם בתיכון, ועברו לפחות בחינה אחת, אך רוצים לשפר את ציוניהם.

כיצד נרשמים? עליכם להירשם בבית הספר בו למדתם ולבחור באחת האפשרויות העומדות לרשותכם:

א. מכינות קדם אקדמיות - במסגרת לימודים זו מעניקים כאמור האגף והקרן סיוע מיוחד לזכאים לכך.
ב. בתי ספר פרטיים - חשוב לבדוק שבית הספר בו תבחרו ללמוד נמצא תחת פיקוחו של משרד החינוך ולוודא שהוא יכול להקנות לכם תעודת בגרות אינטרנית המאושרת ע"י משרד החינוך.
ג. מרכזי השלמת השכלה למבוגרים - ראה מידע מפורט מעלה. כמו כן, ניתן ללמוד על חשבון הפיקדון. פרטים מלאים ניתן לקבל במחלקת החינוך של הרשות המקומית, לכן מומלץ להיוועץ עם הרשות המקומית שבאזור מגוריכם. פרטים נוספים אפשר לקבל אצל היועצי האגף והקרן לחיילים משוחררים.